• XVII Przegląd Twórczości Artystycznej Mieszkańców Domów Pomocy Społecznej Województwa Podkarpackiego.

  przez  • 23 października 2015 • Wydarzenia

  [nggallery, id=50]

  W dniu 21 października w Dębicy, w Miejskim Ośrodku Kultury MORS, odbył się XVII Przegląd Twórczości Artystycznej Mieszkańców Domów Pomocy Społecznej Województwa Podkarpackiego. Tegorocznym gospodarzem i organizatorem przeglądu był Dom Pomocy Społecznej im. św. Ojca Pio w Dębicy. Brało w nim udział 14 domów z naszego województwa. Formuła przeglądu opiera się na prezentacjach scenicznych, oraz prezentacji prac mieszkańców podczas wystawy.

  Delegacja mieszkańców naszego domu przygotowała inscenizację baśni ludowej pt.: „O starym kowalu, co śmierć i diabły zwodził.” Udział w występie brali: Czesława Gwóźdź, Teresa Klęsk, Leszek Drapa, Edward Boumont, Mariusz Łuszcz i Piotr Przybyła. Nasze przedstawienie miało komediowy charakter. Bliskie są nam tego typu formy, gdyż humor jest najlepszym lekiem na bolączki życia. Pragniemy nieść radość widzom i sobie samym poprzez zabawę na scenie. Ukazujemy także sprawy ludzkie, ale z dużym dystansem do siebie i życia. Wszak, jak powszechnie wiadomo, „lepiej żartować, jak chorować”. Występ na przeglądzie to świetna okazja do rozwijania zdolności estradowych, które drzemią  naszych mieszkańcach. Ciepłe przyjęcie przez publiczność i dobra zabawa były dla nas najlepszą nagrodą.

  Zorganizowaliśmy także wystawę naszych najnowszych prac. Efekty działań pracowni plastycznej i stolarskiej. Piękne prace szydełkowe, a także obrazy malowane, wyklejane, oraz drewniane domki, czy pudełeczka wykonane w technice quilling przykuwały uwagę zwiedzających. Prace swoje prezentowali: Krystyna Feret, Czesława Komorowska, Czesława Sobczak, Stanisław Żurek.

  Każdy uczestnik przeglądu, oraz osoby wystawiające prace otrzymały upominki. Otrzymaliśmy także dyplom za udział w przeglądzie.

  Po części artystycznej posililiśmy się obiadem, a następnie udaliśmy się do DPS im. św. Ojca Pio w Dębicy, gdzie mogliśmy się przy wspólnej zabawie zintegrować  mieszkańcami innych domów.

  Przegląd odbył się w duchu radosnej twórczej zabawy i miał ciepły, rodzinny charakter. Tego typu imprezy mają na celu pokazać, jak ważną rolę w życiu każdego człowieka odgrywa sztuka, jak ważny jest rozwój artystycznego potencjału i estetyczne doznania z racji tworzenia rzeczy pięknych, czy samego przebywania wśród nich. A roli terapii zajęciowej w placówkach pomocy społecznej nie sposób przecenić.

  Dziękujemy organizatorom i wszystkim uczestnikom za wspólne przeżycia i emocje.

  autor