• XVIII Przegląd Twórczości Artystycznej Mieszkańców DPS-ów Województwa Podkarpackiego

  przez  • 21 października 2016 • Wydarzenia

  W dniu 20 października odbył się XVIII Przegląd Twórczości Artystycznej Mieszkańców Domów Pomocy Społecznej Województwa Podkarpackiego. Nasz Dom był gospodarzem tegorocznego przeglądu. Odbywał się on na Hali Widowiskowo-Sportowej w Ropczycach.

  Do Ropczyc zjechały delegacje mieszkańców z 21 DPS-ów z terenu województwa podkarpackiego, wraz z opiekunami i dyrektorami. Każdy dom przygotował wystawę prac plastycznych wykonanych przez mieszkańców w ramach terapii zajęciowej. Dzięki temu mogliśmy podziwiać prawdziwe piękno, które wyszło z rąk mieszkańców i przekonać się jak wiele ukrytych talentów w nich drzemie.

  20 domów, w tym również nasz, zaprezentowało także talenty wokalne, aktorskie i taneczne swych mieszkańców podczas krótkich występów artystycznych. Bogactwo strojów, scenografii, pomysłowość, humor i wrażliwość skutecznie podbiły serca publiczności.

  Nasz dom zaprezentował legendę o Popielu, pt: „Jak myszy zjadły Popiela”. Była to inscenizacja tekstu Kornela Makuszyńskiego, i miała charakter teatru lalki i aktora. Brali w nim udział: Czesława Gwóźdź, Piotr Przybyła, Mariusz Łuszcz i Kazimierz Jakubek.

  Dzięki tego typu inicjatywom, mieszkańcy Domów Pomocy Społecznej – ludzie, dla których los nie był nazbyt łaskawy – mają okazję podzielić się swoją radosną twórczością ze światem.

  Imprezę honorowym patronatem objęli Wojewoda Podkarpacki Pani Ewa Leniart, oraz Starosta Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego pan Witold Darłak.

  Wśród gości znaleźli się: Wicewojewoda ? Witold Lechowski, Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej w Rzeszowie ? Małgorzata Dankowska, przedstawiciele Wydziału Polityki Społecznej: Urszula Lasota, Jolanta Chabaj-Wiater, Małgorzata Kotowicz-Czudec, Małgorzata Rozborska, Dyrektor Podkarpackiego Oddziału PFRON – Maciej Szymański, Przewodniczący Rady Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego – Józef Rojek, Starosta Witold Darłak, Wicestarosta ? Bernadeta Frysztak, członkowie Rady Powiatu, Dyrektor PCPR – Zofia Mudryk, Dyrektorzy i Kierownicy PCPR-ów Województwa Podkarpackiego.

  Po części artystycznej, nastąpiło rozdanie dyplomów dla reprezentacji powiatów, oraz dla DPS-ów, wraz z pamiątkowymi figurkami przedstawiającymi pomnik Chrystusa Króla w Małej.

  Ostatnim punktem imprezy był przejazd do Małej, gdzie uczestnicy mogli osobiście zobaczyć ów lokalny dowód zawierzenia się Chrystusowi w postaci pięknej figury, a także w krótkiej modlitwie oddać się w Jego opiekę.

  Jako gospodarze serdecznie dziękujemy wszystkim przybyłym gościom, artystom z podkarpackich Domów Pomocy Społecznej, ich opiekunom i dyrektorom za wykuwanie ich talentów i wszelkie wsparcie, oraz wszystkim osobom zaangażowanym w pracę na rzecz integracji osób niepełnosprawnych.

   

  autor