• XXIII Światowy Dzień Chorego

  przez  • 13 lutego 2015 • Wydarzenia

  [nggallery, id=39]

  W dniu 11 lutego obchodziliśmy XXIII Światowy Dzień Chorego. Dzień ten ustanowił św. Jan Paweł II w 1992 r., w 75 rocznicę objawień fatimskich i w 11 rocznicę zamachu na swoje życie. Na ten dzień przypada także wspomnienie Matki Bożej z Lourdes.

  Głównym założeniem tego święta jest uwrażliwienie na wartość ludzkiego cierpienia i zachęta do wspierania chorych i tych, którzy im służą.

  Hasłem przewodnim tegorocznego dnia chorego są słowa Pisma Świętego, z księgi Hioba: „Niewidomemu byłem oczami, chromemu służyłem za nogi.” Słowa te wskazują na wielką wartość pomocy choremu bliźniemu, która we współczesnym świecie bywa niedoceniana. „Czas spędzony obok chorego jet czasem świętym. To uwielbienie Boga. który kształtuje nas na obraz Syna, który nie przyszedł, aby Mu służono, lecz aby służyć i dać swoje życie na okup za wielu”.” – mówi papież Franciszek w orędziu skierowanym do wiernych na ten dzień. „Mądrością serca jest służba bliźniemu.”

  W Naszym Domu ten dzień jest szczególnie ważny zarówno dla Mieszkańców, jak i całego personelu.

  W środę, 11 lutego delegacja Mieszkańców wraz z Dyrekcją brała udział w uroczystej Mszy Św. w DPS przy ul. Załęskiej w Rzeszowie, której przewodniczył ks. biskup senior Kazimierz Górny. Skierował on do chorych słowa pokrzepienia, a także udzielał im indywidualnego błogosławieństwa podczas spotkania po Mszy Św. Urozmaiceniem obchodów Dnia Chorego był program artystyczny.

  W piątek, 13 lutego Mieszańcy uczestniczyli we Mszy Św. w kaplicy naszego DPS, której przewodniczył ks. Krzysztof Gac. W tej szczególnej uroczystości brali udział także zaproszeni goście – przedstawiciele władz Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego: Starosta – Witold Darłak, Przewodniczący Rady Powiatu – Józef Rojek, Członkini Zarządu Powiatu – Bernadeta Frysztak, oraz Dyrektor PCPR – Zofia Mudryk.

  Ks. Krzysztof Gac udzielił wszystkim błogosławieństwa z Lourdes – jest to indywidualne błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.

   

  autor