• Świętujemy jubileusz 20-lecia Domu.

  przez  • 26 czerwca 2018 • Wydarzenia

  [nggallery, id=124]

  Każdego roku w czerwcu w Domu Pomocy Społecznej w Rudzie obchodzony jest Uroczysty Odpust ku czci św. Brata Alberta – patrona kaplicy DPS. Dnia 20 czerwca mieszkańcy i pracownicy Domu, wraz z przybyłymi gośćmi, przeżywali tę ważną uroczystość w sposób szczególnie podniosły. W tym roku mija 20 lat istnienia Domu Pomocy Społecznej w Rudzie. Uświetnieniem tego  jubileuszu było wprowadzenie do kaplicy Domu relikwii św. Jana Pawła II – patrona DPS w Rudzie. Przekazania relikwii dokonał ks. abp. Mieczysław Mokrzycki – metropolita lwowski – wieloletni współpracownik i osobisty sekretarz świętego. Podczas homilii wspominał papieża Polaka. Słowa księdza arcybiskupa i obecność relikwii świętego pozwoliły zgromadzonym na uroczystości poczuć, że mają w świętym Janie Pawle II pomoc, wsparcie i orędownika u Boga. Tak jak podczas ziemskiej pielgrzymki bardzo ważne dla niego było spotkanie z drugim człowiekiem, tak i teraz możemy być pewni jego troski o każdego z nas. W kaplicy DPS znajdują się również relikwie św. Brata Alberta – patrona ubogich i odrzuconych.

  Ten szczególny dzień przeżywaliśmy wraz z delegacjami zaprzyjaźnionych DPS-ów z terenu województwa podkarpackiego, z przedstawicielami władz wojewódzkich i powiatowych, oraz z osobami związanymi z pracą socjalną i przedstawicielami duchowieństwa.

  20 lat funkcjonowania Domu Pomocy Społecznej to okazja do wspomnień, podsumowań i przede wszystkim dobrych życzeń i gratulacji. Historia naszego Domu sięga roku 1990, wtedy to w budynku Ośrodka Zdrowia w Niedźwiadzie powstał Państwowy Dom Pomocy Społecznej dla osób przewlekle somatycznie chorych. Mieszkało w nim 34–ech mieszkańców. Stamtąd, dnia 1 kwietnia 1998 r., placówka nasza została przeniesiona do wyremontowanego i dostosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych budynku byłego Ośrodka Wypoczynkowego w Rudzie. Imię Jana Pawła II nasz Dom otrzymał dnia 6 maja 2011 roku. Wtedy też poświęcona została tablica oraz rzeźba przedstawiająca otwartą księgę z wizerunkiem Ojca Świętego ufundowana przez ówczesny Samorząd.

   

  Serdecznie dziękujemy wszystkim przybyłym gościom za każde dobre słowo, za wszystkie wspaniałe życzenia, a przede wszystkim za obecność i wspólną celebrację tak ważnego dla nas wydarzenia.

   

  Fot. Telewizja Sędziszów Małopolski i Starostwo Powiatowe Ropczyce

  autor